jak działa turbina wiatrowa

Jak działa turbina wiatrowa?

No właśnie, czy zastanawiałeś się, jak działa turbina wiatrowa? Czerpanie energii z wiatru to piękna idea, podobnie jak fotowoltaika i energia geotermalna. Naturalne zasoby są naszą teraźniejszością i przyszłością, bo w przeciwieństwie do paliw kopalnych są niewyczerpane, a ponadto tańsze w eksploatacji. Nowe farmy wiatrowe rosną jak na drożdżach, tym samym dając nam coraz więcej energii elektrycznej. Pora wziąć na warsztat tę ciekawą budowlę.

O aspektach technicznych turbiny wiatrowej przeczytasz tutaj. W tym artykule zaś wyjaśnimy podstawy działania turbiny wiatrowej, która należy do wyrafinowanych konstrukcji. Choć ich budowa została zoptymalizowana pod kątem efektywności pracy, turbiny nadal nawiązują swoją formą do wiatraków znanych z IX wieku. Wtedy to, miały one za zadanie napędzać młyny zbożowe, pompy odwadniające oraz tartaki. Dziś zaopatrują nasze budynki w prąd, począwszy od mieszkań, aż po wielkie korporacje.

Z czego się składa i jak działa turbina wiatrowa?

Turbina jest ruchoma, ponieważ zawsze skłania się w kierunku wiatru. Posiada następujące elementy:

wieża – część, dzięki której jest ona tak wysoka. Wieża jest wykonana z betonu, stali, stali i rur, lub kratownicy.

gondola – ruchomej części, w której ulokowany jest generator oraz układy sterujące wszystkimi urządzeniami. Gondola, nazywana także nacellą, obraca się o 360 stopni za pomocą silnika i przekładni zainstalowanych w górnej części wieży.

wirnik – składa z łopat i piasty nazywanej hubem. Zadaniem wirnika jest zamiana energii kinetycznej w dynamiczną. Na osi wirnika osadzone są najczęściej 3 łopaty o aerodynamicznym kształcie. Kąt ustawienia łopat turbin także się zmienia w zależności od wiatru.

Jak zamienić „wiatr w prąd”?

Wszystko przez różnicę ciśnień przed i za łopatami, dzięki czemu turbina się obraca. Energię mechaniczną w elektryczną zamienia wirnik, obracający łopatami z prędkością 1 500 obrotów na minutę. Taką prędkość obrotową mogą zapewnić tylko odpowiednie przekładnie.

Czy już wiesz jak działa turbina wiatrowa?

Odnawialne źródła energii są przedmiotem licznych inwestycji na całym świecie, ponieważ ich produkcja jest opłacalna. Branża wciąż potrzebuje techników turbin wiatrowych, którzy mogą podjąć pracę po przejściu specjalistycznych kursów. Turbiny wiatrowe wymagają naprawy mechanicznej oraz naprawy łopat, które niszczeją za sprawą warunków atmosferycznych i piorunów. Mimo to, dają one wielkie pokłady energii elektrycznej, więc warto znać zasadę ich działania i tworzyć zieloną technologię w naszym środowisku. Zwłaszcza w czasach wzmożonych zanieczyszczeń.