praca w branży OZE

Dlaczego praca w branży OZE jest atrakcyjna? Podajemy 5 powodów

Odnawialne źródła energii to temat rozwojowy i nośny. Coraz śmielej wykorzystujemy w gospodarstwach energię słoneczną, wiatrową, wodną, geotermalną oraz tą powstającą podczas spalania biogazów i biomasy.  Wraz ze wzrostem popularności ekosystemów, równomiernie rośnie zapotrzebowanie na zatrudnienie pracowników tego sektora gospodarki. Ich praca wiąże się z długimi wyjazdami i nienormowanym czasem jej wykonania. Powodów dla których praca w branży OZE jest ciekawa znajdziemy jednak znacznie więcej.

Począwszy od doradców technicznych, przez koordynatorów projektów, aż do serwisantów turbin wiatrowych – praca w branży OZE to szeroki przekrój stanowisk. Większość z nich wymaga specjalistycznej wiedzy i studiów, a część jedynie serii kursów. Oto 5 argumentów, które warto poznać przy rozważaniu nowej ścieżki zawodowej.

1. Praca w branży OZE daje relatywnie wysokie zarobki

Inwestując w studia i kursy, nasz wydatek zwraca się w postaci wysokiej wypłaty. Pracując na wysokości przy naprawach i montażu turbin wiatrowych możemy liczyć na przychód w wysokości 10 500 zł miesięcznie, a czasem sięgający nawet do 20 000 zł. Wysoka wypłata jest okupiona długim pobytem za granicą, a więc rozłąką z rodziną i pracą w trudnych warunkach. Sprzedawca paneli fotowoltaicznych zarobi od 3 000 do 8 000 zł, choć jego dochód jest zależny od umiejętności interpersonalnych i wyników sprzedaży. Na stawkę w wysokości 6 000 zł może liczyć inżynier w branży w sektorze energetycznym, a projektant instalacji OZE na wypłate w wysokości 5 000 zł (podane stawki są stawkami netto). Każdy z zawodów generuje większy dochód niż przeciętna praca fizyczna i biurowa w Polsce.

2. Praca w branży OZE to ciągły rozwój

Praca przy technologii eko to nieustanna nauka. By być na bieżąco z trendami i innowacjami, bezwzględna jest ciągła edukacja, a pomagają ku temu kursy i szkolenia oraz dostępne powszechnie materiały naukowe. Wyjazdy zagraniczne to okazja do poznawania innych kultur i praktyczny trening języków obcych, a tworzenie projektów sprzyja nawiązywaniu nowych kontaktów.  Nie ulega wątpliwości, że wiele wynalazków z sektora OZE zrewolucjonizuje nasz rynek w najbliższej przyszłości. Wróży to powstanie nowych zawodów i stanowisk pracy. Odnawialne źródła energii to połączenie przyjemnego z pożytecznym. W końcu praca w imię dobra naszej planety daje jeszcze większą satysfakcję. Tym bardziej, jeśli rozwija nas samych.

3. Stabilne warunki zatrudnienia

O zapotrzebowanie na stanowiska pracy związane z OZE nie musimy się martwić. Prognozowany rozkwit branży oraz ciągły wzrost ilości wakatów gwarantują stałe zatrudnienie. Rośnie także ilość spółek oferujących produkty do tworzenia energii odnawialnej. Potrzeba specjalistów, którzy poszerzą świadomość konsumentów oraz samych sprzedawców, monterów instalacji, serwisantów i projektantów. Na rynku pojawiają się firmy oferujące szkolenia, marketingowcy, pracownicy budowlani, czy koordynatorzy. Ta specyfika pracy nie będzie odpowiadać każdemu i  w większości przypadków wymaga znajomości języka angielskiego oraz specjalistycznych umiejętności. W efekcie posadę w branży OZE będzie trudno stracić, zwłaszcza, jeśli mamy niezbędne kwalifikacje, by ją wykonywać.

4. Nowe możliwości pracy nad odnawialnymi źródłami energii

Projekty związane z odnawialnymi źródłami energii są dotowane z funduszy Unii Europejskiej. Na granty mogą liczyć wynalazcy biorący udział w konkursach, jak i właściciele firm i startup’ów, a przede wszystkim serwisanci turbin wiatrowych. Ostatnim z wymienionych Unia dofinansowuje szkolenia, które w całości kosztują około 12 000 zł. Warto dodać, że certyfikaty zdobyte na szkoleniach są niezbędne, by rozpocząć pracę w zawodzie. Poza podstawowym pakietem szkoleń, ochotnik może nabyć np. kurs pracy na morzu, jeśli charakter jego pracy tego wymaga. Praca w branży OZE to ciągłe podnoszenie własnych kwalifikacji i budowanie silnej marki na rynku, bo tylko konsekwentna praca może zaowocować tu gronem zadowolonych klientów.

5. Świadomość zmiany świata na lepsze

Ratować planetę można na różne sposoby. Jednym z nich jest znalezienie sobie “zielonego” zawodu i realizowanie w nim swoich pasji. OZE to znacznie więcej niż praca. To okazja do budowania w sobie i otoczeniu postaw proekologicznych. Nawet jeśli ten temat nie jest szczególnie bliski Twojemu sercu, pracując przy odnawialnych źródłach energii robisz coś dobrego dla świata. Być może poszerzenie swojej wiedzę na temat technologii zaowocuje wprowadzeniem ich we własnych czterech ścianach?

Nic dziwnego, że potrzebujemy coraz więcej zielonej energii. Poza samą ideologią dbania o środowisko, odnawialne źródła energii to przede wszystkim duże oszczędności. Inwestycje w sprzęt zwracają się właścicielom w postaci niskich rachunków za media i energią, która zasilać może zarówno gospodarstwa domowe, jak i ośrodki przemysłowe. Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że OZE to nasza przyszłość.